„Szukam pracownika” - gdzie pracodawca szuka pracowników?
Było „szukam pracy” a mamy „szukam pracownika”… Jak dzisiaj pracodawca szuka pracowników, ludzi do pracy?
„Witam, szukam pracy…” Jeszcze do niedawna takie pytanie od odwiedzających osób biuro firmy nie było niczym nadzwyczajnym. Nie było od razu ustalania warunków jakie ma zawierać umowa o pracę i z pełnym zrozumieniem akceptowano zatrudnienie nawet gdy była to umowa zlecenie…
Z czego wynika ta sytuacja? Poszukiwanie pracownika staje się w dzisiejszych czasach nie lada wyzwaniem. Powodem takiej sytuacji jest niedobór polskich pracowników, ich rosnące wymagania odnoście uposażenia oraz warunków pracy i świadczeń dodatkowych a także coraz większy problem z pracownikami zza naszej wschodniej granicy. Szukanie pracownika poprzez ogłoszenia w prasie już nie działa a głównym kanałem komunikacji z przyszłymi pracownikami staje się internet oraz portale z ofertami pracy. Przykładem mogą być portale takie jak praca.pl oraz całe mnóstwo małych, lokalnych serwisów z ofertami pracy. Nowością jest pojawianie się specjalistycznych portali, przeznaczonych dla konkretnej grupy zawodowej lub konkretnego zawodu. Takim właśnie portalem jest FACHPRACA.pl.
SZUKASZ PRACOWNIKA? ZRÓB TO SKUTECZNIE I DODAJ OFERTĘ JUŻ DZISIAJ!
Czy wiesz, gdzie szukać pracowników w internecie?
Jeszcze niedawno najpopularniejszym sposobem na poszukiwanie pracowników było zamieszczanie ogłoszeń w drukowanych gazetach. Pracodawcy poszukiwali pracowników lokalnie – w gazetach regionalnych a nawet miejskich lub w gazetach ogólnokrajowych. Przykładem tych drugich może być Gazeta Wyborcza – swego czasu najczęściej kupowana gazeta przez osoby poszukujące pracy. Czasy się jednak zmieniają i obecnie na pytanie gdzie szukać pracowników odpowiedź brzmi – w internecie. Wszechobecny internet zdominował wiele dziedzin naszego życia i tak też się stało z poszukiwaniem pracowników. Istnieją dziesiątki portali publikujących oferty pracy pochodzące z agencji zatrudnienia oraz bezpośrednio od pracodawców. Część z nich jest odpłatna a część oferuje publikację ofert pracy bezpłatnie. Różnią się od siebie zasięgiem, popularnością i w konsekwencją ceną usługi.
Zastanawiałeś się gdzie znaleźć pracownika?
No to gdzie tego pracownika znaleźć? Gdzie pracodawca szuka pracownika? Czy jest to łątwe? W obecnej sytuacji na rynku pracy nie jest to łatwe. Polscy pracownicy żądają coraz wyższego wynagrodzenia oraz lepszych warunków pracy i świadczeń dodatkowych. Pracownicy z Ukrainy również nie należą już do najtańszych a dodatkowo – co sami potwierdzają – przygotowują się do przeniesienia za naszą zachodnią granicę. Niemcy zdali sobie sprawę, że bez napływu pracowników spoza ich kraju nie będą w stanie utrzymać wzrostu gospodarczego.
Co zatem zrobić? Korzystać ze specjalistycznych portali do poszukiwania pracowników w konkretnych obszarach zawodowych. Nie dodawaj ofert pracy na ogólnych portalach z ofertami dla wszystkich - od pracowników fizycznych do pracowników wyższej kadry kierowniczej. Znajdź portal specjalistyczny, w którym poszukiwanie pracownika bęzie być może droższe, ale szybsze i skuteczniejsze. A w końcy chyba właśnie na tym Ci zależy, żeby którko szukać i szybko znaleźć pracownika. Powodzenia!
Przeczytaj inne artykuły i porady dla osób pracujących lub zmieniających pracę:
Wyjazd za granicę do pracy - jak, gdzie i z kim?
Rekrutacja online – jak się przygotować
Jak i gdzie szukać pracy – strony z ofertami pracy i portale pracy
PIP infolinia – kontakt telefoniczny z Państwową Inspekcją Pracy
Pytania do PIP a odpowiedzi urzędników
Jak udokumentować swój staż pracy za granicą do urlopu i emerytury?
Minimalna stawka godzinowa i najniższa krajowa w 2024 roku w Polsce
Agencje pracy Holandia i biura pracy w Holandii polecane przez FACHPRACA.pl
Agencje pracy Niemcy i biura pracy w Niemczech polecane przez FACHPRACA.pl
Profesjonalne CV bez wysiłku - poznaj Kreator CV
Najniższa krajowa Niemcy 2024 / 2025 - aktualna płaca minimalna w Niemczech
Szablony CV, które wyróżnią Cię w tłumie – poradnik dla poszukujących pracy
Ile zarabia się w Niemczech na rękę?
Najniższa krajowa Holandia 2024/25 - aktualna płaca minimalna i Wiekówka w Holandii
Unikatowe CV – najlepszy sposób na zdobycie wymarzonej pracy!
Zobacz ogłoszenia z ofertami pracy lub oblicz z brutto na netto swoje wynagrodzenie:
Kalkulator wynagrodzeń – przelicz swoją wypłatę, pensję brutto na netto i zobacz koszty pracodawcy:
Uwaga: wszystkie zamieszczone treści mają charakter wyłącznie informacyjny i często przedstawiają subiektywną ocenę firmy NETNEX. Materiały te nie mogą być kopiowane bez zgody autorów. Informujemy jednocześnie, że firma NETNEX nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikłe z wykorzystania powyższych treści.